En lille test.
2 stk DAC + en original urørt fil.
De anvendte DACs er
Audio GD og
SMSL SU-1 og de er tilsluttet PC via USB og der er afspillet et HiRes nummer i 24 bit 96 khz format.
De bedste drivere (AISO) er brugt til begge DACs.
Den ene DAC får strøm fra USB i PCen, den anden har fået et SUPRA 230 V kabel.
SMSL DAC´en er tilsluttet til lydkortet via NLE 77 kabler og Audio GD DAC´en er tilsluttet via nogle hjemmelavede fladvalsede sølvkabler i teflon.
Det er muligt at der er nogle der mener der er stor forskel på DACs og der er da sikkert også nogle der har "hørt" en forskel på en dac og derefter hører forskel hver gang denne DAC sættes til.
Men når man ikke ved hvilket apparat der er tale om og niveauerne er ens inden for 0.02 db, ja så vil jeg mene at forskellene udebliver.
Men vi mennesker hører jo hvad vi gerne vil høre og det skal alle da have lov til.
Der har så været lidt "undskyldninger" oppe at vende, i form at at ADC´en der blev brugt
maskerede lyden fra DAC´ene så de lød ens, at det faktisk var ADC´ens lyd man hørte i optagelsen.
Her må man så sige at det er utroligt heldigt at den ADC jeg bruger, kan få de 2 DACs til at lyde som
originalfilen som ikke har været i nærheden af nogle af DAC´ene eller ADC´en.
Man kan prøve at tænke sig nogle år tilbage og forestille sig at man optog fra båndoptager til båndoptager og så skulle høre forskel på dem.
Her er teknikken bare langt mere præcis mht både ADC og DAC.
Det jeg har brugt denne gang er en almindelig bærbar med Windows 11 og Foobar2000 som afspiller + en Macbook pro med Windows 11 og Audacity som optager og så et mbox pro2 lydkort som ADC.
Filerne kan man lytte til her hvis man skulle få de lyster.
Fil 1
Fil 2
Fil 3
De 3 filer herover er så selvfølgelig hhv den ene DAC, den anden DAC og så originalfilen der er downloaded direkte fra Prestomusic.
Hvilken fil der er hvilken, kan man så prøve at gætte sig frem til.