HiFi2you Banner11

You are not logged in.

Strømforsyning

  • Thomas.C
  • Emne forfatter
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
Mere
26 aug 2026 09:50 - 26 aug 2026 14:02 #24386 af Thomas.C
Strømforsyning blev oprettet af Thomas.C
Når man spørger den kære AI person, så får man meget forskellige svar, så jeg skal lige bruge en proffesionel vurdering :-D

Spørgsmålet går på strømforsyning til nogle dac print og der ville jeg lave en CRCRC forsyning., for at få den mest støjsvage forsyning.
Dvs trafo - ensretter - lytter - modstande - lytter - modstande - lytter - spændingsregulator. (78xx/79xx) (lytter: 3300 uF)
Spændingen ind på 78/79xx ender med 5-6 volt over spændingen ud

Mr. AI siger at det vil begrænse dynamikken og det er bedre at nøjes med ensretter - lytter - spændingsregulator.

Men de dac print trækker jo ikke meget strøm, jeg vil tro mellem 100 og 200 mA, så hvad er rigtigt ?

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
En person der selv mener at have bedre forståelsesevne end 98% af jordens befolkning, bankehøj IQ, men alligevel forkert på den i de fleste tilfælde mht hifi, bliver jeg aldrig fan af :-D
Sidste redigering: 26 aug 2026 14:02 ved Thomas.C.

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Mere
26 aug 2026 13:23 #24387 af Boydk
Besvaret af Boydk på emne Strømforsyning
AI ta´r fejl.......... som med det meste, den "spytter" ud  
Følgende bruger(e) Synes godt om: Thomas.C

Venligst Log på eller Opret en konto for at deltage i samtalen

Leveret af Kunena Forum